כל אחת ואחד מאתנו שעוסק בריצה בין כפעילות חדשה ובין שכבר רץ מס' שנים הרגע של רכישת זוג נעליים חדשות מגיע. כאשר אנו מנוסים דיינו אנו מרגישים בנוח לבחור בדגם מוכר שהוכיח עצמו ולעיתים בוחנים דגמים אחרים ומותגים אחרים לפי המלצות של חברים. כרצים מתחילים חוסר הניסיון מורגש וכמות המידע הזמין לגבי בחירת נעל מתאימה יוצר בלבול.

חשוב להבין שנעל טובה או לפי ההגדרה שאני אישית מעדיף – נעל מתאימה, היא למעשה כלי משלים ולא כלי אשר פותר את בסיס כל הבעיות. רוצה לומר שנעל מתאימה אשר השימוש בה לא יהיה מושכל לא תפתור ולא תסייע לכם כרצים באופן לו אתם מצפים. נעל מתאימה לא מחליפה אימונים מתאימים ומדורגים, לא מחליפה טיפול ושיפור טכניקת ריצה, איננה מסגלת עבודה על חיזוק השרירים הרלוונטיים ולכן היא כשלעצמה לא תסגל עבורכם את מכלול הנושאים והתחומים שמומלץ לכם כן לבצע.

עדיין החשיבות שבבחירת נעליים מתאימות היא קריטית. מכיוון שכל אחת ואחד מאתנו שונים זה מזה, לא כל נעל עשויה להתאים לכל אחד. המשתנים שגורמים להבדלים בינינו הם לדוגמה: משקל, קריסה פנימית וחיצונית, קשת גבוהה או שטוחה ועוד. לכן הדרך הטובה לבחור נעל מתאימה היא לגשת לחנות שבה מבצעים התאמה אישית. התהליך הוא מאוד פשוט. את/ה מתבקשים לעלות יחפים על מסילת ריצה כאשר מאחוריכם ניצבת מצלמה אשר בזמן הפעלת מסילת הריצה היא מצלמת את כפות הרגליים שלכם מזווית אחורית (זווית המראה את מנח כפות הרגליים בזמן הריצה) נתוני הצילום מועברים אל מסך הניצב ע"פ רוב מולכם, מול מסילת הריצה ושם לאחר מס' דקות עוברים ממצאי הבדיקה הקובעים את סוג הקריסה אם קיימת אצלכם או שאתם "ניטרליים". (קריסה פנימית או חיצונית בהרחבה ב –POST נפרד) כעת שאובחנתם, ניתן להציע לכם נעל מתאימה. כאמור ההתאמה תתבצע גם לסוג הריצה שאתם מיעדים לעצמכם, ריצת כביש, שטח או שניהם (ישנן נעליים שהן דו-שמושיות).

חלקכם אשר מודע לאבחנה ספציפית שיש לו בכף הרגל כגון קשת שטוחה (פלטפוס), הצורך במדרסים וכד' מומלץ להתייעץ עם האורתופד שביצע עבורכם את האבחנה כדי לבחון את נושא זה.

לכן מחיר הנעל ועיצובה הם עניין חשוב אך הגורם שיש לקחת בחשבון בבחירת הנעל המתאימה חייב להיות לפני הכל, האם מבחינת מבנה כף הרגל ואופן הדריכה והגריפה במהלך הריצה היא מתאימה לי והיא תסייע יחד עם טכניקה נכונה חיזוקים וכ"ו למנוע ממני פגיעות ופציעות כך שאוכל להתמיד בפעילות זו.

כפות רגליים1